вівторок, 25 лютого 2020 р.

Зодчий нашого міста.
до 275 -річчя від Дня народження 
Івана  Єгоровича Старова.
Іван Старов - перший архітектор Катеринослава.
Блискучий російський архітектор епохи Катерини II спеціалізувався на створенні резиденцій вельмож і величних храмів. Працював він найбільше в столиці імперії - Санкт-Петербурзі, і його околицях. З легкої руки свого покровителя Григорія Потьомкіна, Іван Старов виявився в нашому краї, де проявив себе і як містобудівник Катеринослава.
Від сина диякона до академіка.
Іван Єгорович Старов народився в Москві 5 (23) лютого 1745 р. Майбутній великий зодчий не відрізнявся знатним походженням. Судячи з усього, просуватися в житті він став тільки завдяки власному таланту. Його батьком був диякон Московської єпархії. Тому хлопчика спочатку віддали в духовну школу. Однак потім за бажанням батьків Іван почав здобувати світську освіту. У 1755 р він вступив до гімназії при тільки що заснованому Московському університеті - першому і єдиному на той момент університеті Росії.
У 1758 р майбутній зодчий вступив до Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі. В Академії Старов показав відмінні знання. Він став другим в історії Академії випускником, який отримав золоту медаль. Медаль ця, крім морального заохочення, давала право на тривале стажування в провідних країнах Європи. У 1762 році Старов відбув до Парижа 17-річним юнаком. Стажування зайняла в цілому шість років: п'ять років у Франції і один рік - в Італії. Тут архітектор вивчав найголовніші шедеври європейського зодчества.
Шарль де Вайї. «Замок Монмусар» біля Діжона (Chateau de Montmusard: розріз і план, варіант проєкту
Шарль де Вайї. «Замок Монмусар» (Château de Montmusard). Гравюра де Вайї 1765 р.
Повернувся в Петербург Іван Старов в 1768 році. Безцінний досвід, отриманий в процесі стажування, з'єднаний з незвичайним талантом, швидко дали про себе знати. У тому ж році Старов виконав проект на здобуття звання академіка. Звання було присуджено.
Творець храмів і садиб вельмож.
Свої блискучі знання зодчий з успіхом реалізував на російському грунті. Європейський класицизм як не можна краще підійшов до стилю правління Катерини II. Старов, який проповідував ідеї класицизму, справив великий вплив на вигляд двох столиць - Санкт-Петербурга і Москви, на розвиток інших великих і малих міст.
Роботою, за яку Іван Старов отримав звання академіка, був проект будівлі сухопутного шляхетського корпусу. Потім два роки він був архітектором "при будівництві" цієї будівлі.
У 1772 році прийшов новий і дуже відповідальне призначення. Старов став членом "Комісії про кам'яну будову Санкт-Петербурга і Москви". Це був головний орган, який займався координацією містобудівних заходів по всій території Російської імперії (незважаючи на назву).
Сімдесяті - вісімдесяті роки XVIII століття стали часом розквіту творчої діяльності Івана Старова.
Талановитий архітектор прославився на терені садибного будівництва. На початку 1770-х років Старов спроектував і побудував розкішні садиби в Богородицька і Бобрик в околицях Тули. 
Садиба Енгельгардта Покровське, знищена 1923 р.
Вдале виконання цих замовлень закріпило привілейований статус архітектора.
Був тут і свій маленький секрет. Справа в тому, що Іван Єгорович одружився на одній з представниць могутнього роду промисловців Демидових. Після цього замовлення від Демидових посипалися як з рогу достатку. Старов створив три садибних ансамблю - садиби для братів Демидових в Тайці і Сіворіци і дачу Демидова на Петергофской дорозі. Під Москвою архітектор спроектував чудову садибу Микільське-Гагарино.

Одночасно із замовленнями на заміські будинки Старов проявив себе і як майстер церковного зодчества. Зодчому довірили будівництво Троїцького собору Олександро-Невської лаври в Петербурзі. Ця лавра - один з найбільш шанованих монастирів Росії, присвячена великому князю Олександру Невському. Старов працював над будівництвом собору з 1774 по 1790 роки.

Улюблений архітектор Потьомкіна.
У житті Івана Старова була лише одна відносна невдача. Його проект колосального садибного комплексу Пелла під Петербургом, призначеного для Катерини II, так і залишився недобудованим. А син імператриці Павло I, вступивши на престол, взагалі повелів зруйнувати будівлю. Навпаки, дуже успішним можна назвати співпрацю Старова зі всесильним соратником імператриці Катерини II Григорієм Потьомкіним (1739-1791). Архітектор блискуче виконав проекти багатьох володінь Потьомкіна - звеселяючий дім в садибі Озерки, палац в Осинове Гаю. Дуже оригінальний замок-резиденція світлого князя в Острівцях на Неві в готичному стилі.
Задоволений роботами зодчого Потьомкін доручив йому спроектувати свою головну резиденцію в Петербурзі - знаменитий тепер Таврійський палац.
 Іван Старов задумав величне протяжна будівля з великим куполом. У 1782-му році почалася робота над проектом. А закінчилося будівництво в 1787 р, якраз в рік заснування Катеринослава на Дніпрі. 
Дніпропетровськ, колишній палац Потьомкіна 
На рубежі 1790-х років багато працював в Україні. Виконав проєкти планування Катеринослава (тепер Дніпро) та Миколаєва (1790). У Катеринославі за проєктом Старова побудовано палац Потьомкіна (1787—1789). Спроєктував головну міську площу Миколаєва, Адміралтейський собор, будинок магістрату і крамниці Молдованського будинку. В той самий час ним були спроєктовані садибні будинки для Потьомкіна Г. О. та його племінниці графині Браницької, церквафонтан і гранітна купальня у місті Богоявленську (тепер — Корабельний район Миколаєва). Розробив також інші проєкти. На його честь названа вулиця «Архітектора Старова» в мікрорайоні Північний міста Миколаєва.

історико-краєзнавчий екскурс

вільно в інеті

1 коментар:

  1. If you're looking to lose fat then you absolutely need to start following this totally brand new personalized keto meal plan.

    To create this keto diet service, certified nutritionists, personal trainers, and professional chefs joined together to develop keto meal plans that are useful, suitable, price-efficient, and fun.

    From their first launch in January 2019, thousands of individuals have already completely transformed their body and health with the benefits a proper keto meal plan can offer.

    Speaking of benefits: clicking this link, you'll discover 8 scientifically-tested ones offered by the keto meal plan.

    ВідповістиВидалити