четвер, 31 серпня 2017 р.

Славетна сестра великої Соломії
Крушельницька Ганна Амвросіївна.jpg
130 років з дня народження Ганни Амвросіївни Крушельницької  (18 серпня 1887, с. Біла, нині Тернопільського району Тернопільської області — 13 травня 1965, Львів) — української оперної і концертної співачки (сопрано), рідної сестри Соломії Крушельницької.

Батько — о. Амвросій Крушельницький — греко-католицький священик, громадський діяч. Матір — дружина батька Теодора-Марія Савчинська, донька священика, письменника Григорія Савчинського. Хрещений батько — Олександр Барвінський, громадсько-політичний діяч Галичини, історик, педагог.
.
Гнна закінчила Вищий музичний інститут у Львові (1904) та Міланську консерваторію (1912). 
У 1907—1914 роках співала на оперних сценах Варшави, Львова, Мілана, Венеції, Рима та інших.
У 1914—1928 роках виступала також як концертна співачка. Брала участь у ювілейних концертах Тараса Шевченка (1901—1906), Миколи Лисенка (1903) та Івана Франка (1913) у Львові.
Внаслідок пережитих стресів лікувалася за сприяння сестри Соломії від нервового розладу.Після Першої світової війни повернулася до Галичини. 8 травня 1922 року разом зі співачкою Одаркою Бандрівською і композитором Василем Барвінським виступила в концерті, збір коштів з якого був перерахований для українських інвалідів.

У 1928 році залишила сцену. Востаннє виступала у Гребенові. Проживала за радянської влади в будинку на тодішній вулиці Чернишевського, 23.
Мала голос красивого «віолончельного» ​​тембру і відмінну вокальну школу.

Оперні партії
Наталка, Маруся («Наталка Полтавка», «Чорноморці» Миколи Лисенка),
Оксана («Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського),
Ірис («Ірис» П'єтро Масканьї),
Зіглінда, Єлизавета («Валькірія», «Тангейзер» Отто Вагнера),
Мікаела («Кармен» Жоржа Бізе),
Мімі («Богема» Джакомо Пуччіні).

Виконувала твори Петра Чайковського, Джузеппе Верді, Джакомо Пуччіні, Ріхарда Вагнера, Василя Барвінського, Миколи Лисенка, Станіслава Людкевича, Остапа Нижанківського, Дениса Січинського.

Записала на грамплатівки 3 українські пісні — «З мого тяжкого болю», «Ой місяцю, місяченьку», «Широкий лист на дубочку» (Львів, «Граммофон», 1904, 1905).

Немає коментарів:

Дописати коментар