понеділок, 28 вересня 2015 р.

Визначний артист та великий драматург 

До 170-річчя від дня народження 

Справжнє прізвище - Тобілевич.  Псевдонім Карпенко-Карий (Карпенко - від імені батька Карпа; Карий - від улюбленого героя Гната Карого з п'єси "Назар Стодоля" Тараса ШевченкаДраматург, актор, режисер, громадський і культурний діяч. У 1864р. на службі в повітовому суді.
У 1865р. переїхав до Єлисаветграда, де працював столоначальником повітового поліцейського управління, брав участь у аматорських виставах О.Тарковського, став членом нелегального народовольського гуртка Опанаса Михалевича.
 У 1870 р. одружився з Надією Карлівною Тарковською. Мав 7 дітей. У 1881р. втратив дружину Надію, наступного року померла дочка Галина. У 1883р. в альманасі «Рада» надрукував оповідання «Новобранець», підписане псевдонімом Гнат Карий. За неблагонадійність був звільнений із посади секретаря поліції. Вступив до театральної трупи М.Старицького. У 1883р. одружився з Софією Дітковською, хористкою трупи М.Старицького. У 1884р. заарештований і засланий до Новочеркаська. У 1886р. у Херсоні вийшов перший «Збірник драматичних творів» І.Карпенка-Карого. У 1888р. вступив до трупи свого брата Миколи Садовського, пізніше — до трупи іншого брата — Панаса Саксаганського. У 1890р. вступив до товариства українських артистів, написав комедію «Сто тисяч». 1900–1904 — створив власну трупу. 15 вересня 1907 року Карпенко-Карий помер після тяжкої хвороби у Берліні, куди їздив на лікування.
ОСНОВНІ ТВОРИ: 
Комедії -«Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн». Драми- «Бурлака», «Безталанна», «Наймичка». Трагедії- «Бондарівна», «Сава Чалий".
Наша бібліотека пропонує до вашої уваги,шановні читачі, наступні книги: "Сцена - мій кумир, театр - священний храм для мене!" 
І.Карпенко-Карий

Немає коментарів:

Дописати коментар