четвер, 30 січня 2014 р.

Під Крутами бій,під Крутами кров...Про давню трагедію згадаємо знов.
Битва під Крутами відбулася 29 січня 1918 року поблизу селища Крути, на малій залізничній станції на відстані 130 кілометрів на північний схід від Києва. 
Битва тривала близько 5 годин і закінчилася поразкою українських загонів, які захищали підступи до Києва. Як така, битва не мала вирішального значення в перебігу військових дій, однак вона набула особливого значення у свідомості багатьох завдяки героїзму загону української молоді, які загинули біля Крут. Під час поховання юнаків на Аскольдовій горі в Києві М.Грушевський назвав їх героями, Павло Тичина присвятив цьому героїчному вчинку свій вірш. Довгі роки історія битви або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як в закордонній так і у вітчизняній історіографії. У 2006 році на місці битви встановили пам’ятник і на 80-ті роковини випустили пам’ятну гривню.
        В масштабах всесвітньої  історії ця битва  зовсім  незначна. Вона не є зразком військового мистецтва. Просто  це  символ  нескореного  духу  нашої  нації.  Це  пересторога  тим, хто  і  нині сподівається поставити  націю на коліна.
До збірки "Крути", виданої "Смолоскипом" до 90-річчя бою, увійшли найрізноманітніші материали. Це й історичні матеріали та статті. в яких розкривається хід та причини трегедії, і художні твори, але насамперед - публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги - спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.
З книгою можна ознайомитися в нашій бібліотеці.
         Історичні дати — не тільки пам'ять про минуле. Це  також ключ до того, щоб в майбутньому уникнути  помилок  минулого. Українські  юнаки  загинули  і  власною  кров'ю  вписали  героїчну сторінку в історію визвольних змагань нашого народу. Адже коли до такої свідомої самопожертви здатна молодь — нація незнищенна. 

Немає коментарів:

Дописати коментар