вівторок, 19 серпня 2014 р.


Свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, також Свято Преображення Господнього, Преображення, Свято Спаса, Яблучний Спас, Другий Спас — християнське свято.
Святкується 19 серпня православними та греко-католиками. Свято Преображення відзначається Східною Церквою з IV сторіччя і є одним із найбільших, після Великодня, дванадесятих свят. 
Припадає на Успінський піст або Спасівку, проте цього дня дозволяється споживати рибу, олію та вино.


Спас — вид української національної боротьби. Відомий від княжих часів, був досить поширений серед запорозьких козаків. Використовувався як ефективний засіб фізичної та бойової підготовки запорожців. Включав цілий ряд прийомів захисту від нападників: кидки, больові прийоми та утримання.


«Спас» — козацький човен, який почали будувати в 2003 році у селі Раковець Львівської області.Конструкція човна відповідала кресленням XVIIXVIII століть, що зберігаються у Санкт-Петербурзькому архіві. Човен було побудовано із модрини й дуба. Довжина човна 20 метрів, ширина — 3,8 м, осада — 1,2 м. Висота щогли — 14 метрів. Площа вітрила — 80 квадратних метрів. Чайка обладнана вітрилами й мотором, екіпаж — до 14 чоловік. По суті «Спас» — модернізований варіант стародавньої «чайки» українських козаків. На човні встановлений дизельний двигун «Перкинс» потужністю 80 кінських сил. Середня швидкість — 6 миль на годину. На «Спасі» встановлено шість бронзових гармат.У ніч на 12 серпня 2011 року на лівому березі Дніпра навпроти Херсона козацький човен «Спас» зарився кормовою частиною, у якій розміщено двигун, під кутом близько 45 градусів у мул, але палуба човна не пішла під воду. Навколо місця аварії утворилася нафтова пляма розміром 30 на 40 метрів, яку огородили ботами і обробили сорбентом. Для проведення рятувальних робіт викликали плавучий кран з Очакова Миколаївської області та спеціально навчених водолазів. Одна з версій аварії — тріщина в корпусі судна, який виготовлений із натуральної деревини. Козацьку чайку підняли на поверхню і відремонтували, що коштувало понад 2 тисячі доларів.


Спас — пам'ятна монета номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України, присвячена одному із значних свят православ'я — святу Спаса (Преображення Господнього), під час якого відбувається освячення винограду, яблук, меду тощо.Монету введено в обіг 28 липня 2010 року. Вона належить до серії «Обрядові свята України».На аверсі монети угорі зображено малий Державний Герб України та напис півколом — «НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ», у центрі композицію, що символізує свято Спаса — рамка з медовими стільниками в обрамленні букета-оберега, над якою соняшник, ліворуч і праворуч стилізовані роги достатку, наповнені яблуками, грушами, виноградом тощо та розміщено написи: «5/ГРИВЕНЬ/2010» та логотип Монетного двору Національного банку України.На реверсі монети зображено багатофігурну композицію приготування селянами до дійства освячення дарів природи, унизу — вулик, угорі — "Преображення Господнє" та півколом напис: «СВЯТО СПАСА».
  • Користувачу Veca Okiljevic це подобається у Фейсбуці.


Немає коментарів:

Дописати коментар