пʼятниця, 18 січня 2013 р.


19 січня - Хрещення Господнє (Богоявлення)


      Богоявленням свято називається тому, що при Хрещенні Господа явилася світові Пресвята Трійця.
      Бог Отець говорив з небес про Сина. 
      Син хрестився від святого Предтечі Господня Іоанна і Дух Святий зійшов на Сина у вигляді голуба. 
      Здавна це свято називалося днем Просвіти та святом Світла, тому що Бог є Світло і явився просвітити “седящих во тме и сени смертней” і спасти по благодаті падший людський рід.  
      Древня церква мала звичай хрестити оглашенних в навечір’я Богоявлення, бо Хрещення і є духовною просвітою людей. Початок святкування Богоявлення відносится до апостольських часів. Про нього згадується в Апостольських постановах. Від ІІ сторіччя збереглося свідоцтво святителя Климента Александрійського про святкування Хрещення Господня і нічне бдіння, що здійснювалось перед цим святом. В ІІІ сторіччі на свято Богоявлення відомі бесіди при Богослужінні святого мученика Іпполита і святого Григорія Чудотворця. В наступні сторіччя усі великі отці Церкви – Григорій Богослов, Іоанн Златоуст, Амвросій Медіоланський , Іоанн Дамаскін проводили особливі бесіди про свято Богоявлення. Преподобні Іосиф Студит, Феофан та Візантій написали багато піснеспівів на це свято, які виконуються і нині за Богослужінням. Преподобний Іоанн Дамаскін казав, що Господь хрестився не тому, що Сам мав потребу в очищенні, але щоб «водами погребсти человеческий грех», виконати закон, відкрити таїнство Святої Трійці і, нарешті, освятити «водне єство» та подати нам образ і приклад Хрещення.
      Після 11-денних святок, коли без обмежень веселилися і вживали скоромну їжу, 18 січня вважалося строгим пісним днем. Дорослі в цей день говіли й нічого не їли (дехто вживав лише чорний хліб та воду). Розпочинати святкову вечерю - голодну кутю цього дня годилося лише після ритуального пиття освяченої богоявленської води. Освячували воду в українських храмах 18.01 після богослужіння.
       Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня, тому збігається зі святом Богоявлення, однак ці свята слід розрізняти.
      Народні назви свята — Йордана (або Ордана), Водохреща.
      
Аватары и анимация на GIFr.ru

Немає коментарів:

Дописати коментар